Skytteliga - Ettan Norra 2019

Skytteligan i Ettan Norra 2019 vann Ekin Bulut i Vasalunds IF med hela 26 mål på 30 spelade matcher. Detta ger ett målsnitt på 0,87 mål per match.

Månadens bonus
Ny odds bonus för Ettan Norra
120 kr Gratisspel
Hämta bonusen

18+. Gäller nya spelare vid första insättningen. Min. insättning 100 kr. Gratisspelet är giltigt i 60 dagar. Min. 1,80 odds. Erbjudandet gäller fr.o.m. 2024.01.17. Regler & villkor gäller. stodlinjen.se - spelpaus.se. Spela ansvarsfullt.

  Spelare Lag
1 Ekin Bulut Vasalunds IF 30 26
2 Adhavan Rajamohan Akropolis IF 28 19
3 Victor Söderström Akropolis IF 28 19
4 Leo Englund Sandvikens IF 27 17
5 Liridon Selmani Karlstad BK 29 16
6 Michael Vinicius Silva de Morais FC Linköping City 19 14
7 Timothy McNeil Carlstad United BK 27 14
8 Victor Edvardsen Karlstad BK 29 14
9 Alexis Bbakka Carlstad United BK 23 13
10 Boye Isaac Edegware Umeå FC 28 12
11 Anderson Ponciano Da Silva Santos Filho Rynninge IK 25 11
12 Emil Bellander Sandvikens IF 26 11
13 Samuel Kroon Umeå FC 27 9
14 Josef Ibrahim BK Forward 23 9
15 David Seger Sollentuna FF 27 9
16 Jack Green Bodens BK FF 28 9
17 Erik Granat Team TG FF 29 9
18 Isac Rojas Gefle IF FF 26 9
19 Niklas Söderberg IF Sylvia 27 9
20 Tidjani Diawara Rynninge IK 24 9
21 Christer Lipovac Karlslunds IF HFK 29 9
22 Naeem Mohammed Sandvikens IF 27 8
23 Jason Romero Umeå FC / Nyköpings BIS 25 8
24 Adam Larsson FC Linköping City 25 8
25 Antonios Bahdke IF Sylvia 27 8
26 Bapianga Deogracias Tanda Gefle IF FF 27 8
27 Wellinton Gustavo Fernandes Avelar FC Linköping City 27 7
28 Raymond Mendy Bodens BK FF 27 7
29 Nicklas Lindqvist Akropolis IF 27 7
30 Laurence Bell BK Forward 29 7
31 Furkan Motori Karlslunds IF HFK 29 7
32 Shpëtim Hasani Karlslunds IF HFK 24 7
33 Marko Nikolic Vasalunds IF 30 7
34 Oscar Karlsson Nyköpings BIS 26 7
35 Fredrik Alm FC Linköping City 20 6
36 Alexander Alp Nyköpings BIS 27 6
37 Lamine Nekrouf Akropolis IF 27 6
38 Aaron Zahui Bazoukou Team TG FF 27 6
39 Simeon Junior Jesus Karku Vasalunds IF 19 6
40 Pontus Åsbrink Akropolis IF 26 6
41 Cedrik Freado Danha Vasalunds IF 25 6
42 Alexander Seger Sollentuna FF 30 6
43 Jesus Ibarra Bodens BK FF 25 6
44 Enis Ahmetovic Nyköpings BIS 17 6
45 Willie Minkah Ajani Clemons Bodens BK FF 20 6
46 Kristoffer Khazeni IF Sylvia 19 6
47 Simon Gefvert Karlslunds IF HFK 29 6
48 Erik Nilsson Carlstad United BK 29 6
49 Patrick Lundemo Nyköpings BIS 26 5
50 Yoel Embaye Umeå FC 23 5
51 Jonathan Lundberg Rynninge IK 27 5
52 Justin Salmon Karlslunds IF HFK 29 5
53 Oskar Alvers Karlstad BK 29 5
54 Emmanuel Yeboah Umeå FC 27 5
55 Martin Springfeldt Rynninge IK 26 5
56 Marcus Burman Nyköpings BIS 26 5
57 Claes Nyman Carlstad United BK 20 5
58 Anton Eriksson Umeå FC 28 5
59 Linus Jansson Rynninge IK 25 4
60 Henrik Hultberg BK Forward / Rynninge IK 17 4
61 Carlo Yael Vazquez Munoz FC Linköping City 17 4
62 Yasuoka Takuto FC Linköping City 29 4
63 Felix Bengtsson IF Sylvia 16 4
64 Daniel Andersson IF Sylvia 17 4
65 Abdelkarim Mammar Chaouche Sollentuna FF 25 4
66 Mahammed Abdi Momin Karlslunds IF HFK / Sollentuna FF 17 4
67 Haris Karahmet Rynninge IK 28 4
68 Andreas Bellander Karlstad BK 30 4
69 Uchenna Ike Sollentuna FF 19 4
70 Linus Sahlin Team TG FF 28 4
71 Rasmus Engström BK Forward 22 4
72 Johan Andersson Karlstad BK 11 4
73 Levon Pachajyan FC Linköping City 27 4
74 Seif Kadhim Umeå FC 23 4
75 Carl Björk IF Sylvia 25 3
76 Emil Engqvist Sandvikens IF 23 3
77 Govand Haidar Carlstad United BK 12 3
78 Jens Stigedahl Umeå FC 29 3
79 Agon Beqiri Karlstad BK 30 3
80 Julio Cesar Fernandes Gefle IF FF 25 3
81 Dida Rashidi Sollentuna FF 11 3
82 Pontus Nordenberg Nyköpings BIS 22 3
83 Bilos Yonakhir Carlstad United BK 18 3
84 Joel Gustavsson Carlstad United BK 18 3
85 John-Henrik Eriksson Team TG FF 11 3
86 Sebastian Friman Team TG FF 24 3
87 Marcus Haglind Sangré Akropolis IF 28 3
88 Ibrahim Doumbia Vasalunds IF 27 3
89 Anton Olsson Karlslunds IF HFK 27 3
90 Deniz Yaldir Umeå FC 27 3
91 Adrian Bjelkendal Haaranen Gefle IF FF 27 3
92 Sebastian Shafei Åman Bodens BK FF 28 3
93 Mohamed Soumah Vasalunds IF 21 3
94 Sylvester Simba Bodens BK FF 12 3
95 Nicklas Maripuu Akropolis IF 28 3
96 Enoch Adu Nyköpings BIS 27 3
97 Samuel Naiwo Sandvikens IF 26 3
98 Sotirios Nikopoulos Akropolis IF 17 2
99 Gabriel Kopkin Karlslunds IF HFK 23 2
100 Fredrik Johansson Team TG FF 24 2
101 Almir Gullit dos Santos FC Linköping City 24 2
102 Ibrahim Alhassan Gefle IF FF 6 2
103 Boris Pantaleev FC Linköping City / Sollentuna FF 11 2
104 Pontus Almqvist IF Sylvia 6 2
105 Anthony Wambani Vasalunds IF 21 2
106 Daniel Stensson Akropolis IF 23 2
107 Adam Chennoufi Team TG FF 23 2
108 Erik Jernberg Carlstad United BK 17 2
109 Monir Jelassi Sollentuna FF 23 2
110 Anton Renmark BK Forward 28 2
111 Adam Molin BK Forward 30 2
112 Isak Hien Vasalunds IF 22 2
113 Rasmus Lindgren Sandvikens IF 22 2
114 Cesar Weilid Akropolis IF 22 2
115 Izuchukwu Emeh BK Forward 9 2
116 David Zlotnik Akropolis IF 21 2
117 Miran Abdulrahman Mohammad Rynninge IK 19 2
118 Alhajie Drammeh Team TG FF 24 2
119 Theodore Rask IF Sylvia 28 2
120 Brwa Pishdari Sollentuna FF 16 2
121 Olof Mård Sandvikens IF 26 2
122 Krsto Beko Vasalunds IF 10 2
123 Christian Rubio Sivodedov Akropolis IF 26 2
124 Thibaut Molinatti Sollentuna FF 26 2
125 Stefan Zarkovic Karlstad BK 26 2
126 Iu Ranera Grau Gefle IF FF 28 2
127 Mai Traore Vasalunds IF 16 2
128 Oscar Krusnell Team TG FF 12 2
129 Alagi Sosseh Akropolis IF 9 2
130 Staffan Hedbäck FC Linköping City 25 2
131 Samuel Oki BK Forward / Rynninge IK 11 1
132 Johan Chamoun BK Forward 12 1
133 Nahom Zeru Gefle IF FF 5 1
134 Kardo Aso Omar Karlstad BK 19 1
135 Douglas Abner Almeida dos Santos FC Linköping City 7 1
136 Erick Ouma Otieno Vasalunds IF 19 1
137 Zakary Guerfi Bodens BK FF 14 1
138 Linus Mattsson Gefle IF FF 19 1
139 Viacheslav Koidan Sandvikens IF 12 1
140 Gustav Thörn Sandvikens IF 4 1
141 Dejan Polic FC Linköping City 10 1
142 Oskar Wickman Nyköpings BIS 20 1
143 Jacob Hjelte Sandvikens IF 12 1
144 Eliyo Türkan BK Forward 21 1
145 Viktor Selini Bodens BK FF 7 1
146 Oskar Rantala Törnfeldt IF Sylvia 8 1
147 Andrew Jean-Baptiste Umeå FC 11 1
148 Linus Zetterström BK Forward 12 1
149 Zakariah Epplette BK Forward 18 1
150 Alfons Sampsted IF Sylvia 16 1
151 Gustaf Lagerbielke Sollentuna FF 17 1
152 Samuel Leach Holm Sollentuna FF 12 1
153 Anton Johansson Sollentuna FF 7 1
154 Marwan Baze IF Sylvia 8 1
155 Linus Marklund Team TG FF 14 1
156 Ovella Ochieng Vasalunds IF 14 1
157 Luka Dobrijevic Vasalunds IF 16 1
158 Melvin Mårtensson Almevid Gefle IF FF / Sollentuna FF 13 1
159 Kristijan Cosic Akropolis IF 6 1
160 Mamadou Kouyate Bodens BK FF 12 1
161 Leonardo Augusto Cunha De Lima FC Linköping City 13 1
162 Oliver Kåhed Karlstad BK 9 1
163 Ben McKendry Nyköpings BIS 9 1
164 Fredrik Wennebro Team TG FF 10 1
165 Oskar Cederling Akropolis IF 11 1
166 Sherko Faiqi Gefle IF FF 8 1
167 Sebastian Loyola Nydén Karlslunds IF HFK 23 1
168 William Wiktander FC Linköping City 2 1
169 Alexander Fioretos FC Linköping City 28 1
170 Aleksandar Tasic Vasalunds IF 27 1
171 Buster Blosse IF Sylvia 27 1
172 Maximilian Victor Lundsgaard Widfalk Sollentuna FF 24 1
173 Jakob Bergman Nyköpings BIS 27 1
174 Oscar Danielsson Carlstad United BK 27 1
175 André Jernberg Carlstad United BK 24 1
176 Felix Gustavsson Bodens BK FF 24 1
177 Sebastian Bellander Karlstad BK 26 1
178 Lukas Rhöse Carlstad United BK 24 1
179 Victor Kamf Umeå FC 10 1
180 Jonatan Vikström Bodens BK FF 23 1
181 Nicklas Raaholt Umeå FC 26 1
182 Hadar Sundberg IF Sylvia 22 1
183 Ludvig Gran Carlstad United BK 28 1
184 Viktor Franssila Rynninge IK 22 1
185 Samuel Persson Sandvikens IF 24 1
186 Sebastian Sandlund Gefle IF FF 29 1
187 Jakob Lindahl IF Sylvia 30 1
188 Suleman Zurmati Karlstad BK 25 1
189 Moonga Simba Sandvikens IF 25 1
190 Måns Sundström Team TG FF 29 1
191 Kristoffer Näfver Rynninge IK 26 1
192 Moshtaq Ahmadi FC Linköping City 22 1
193 Jakob Johansson Inga Bodens BK FF 26 1
194 Nils Nilsson Gefle IF FF 29 1