Varningar - Ettan Norra 2019

Totalt utdelades 755 varningar och 27 utvisningar i Ettan Norra 2019. Den mest varnade spelaren blev Jakob Bergman i Nyköpings BIS med hela 12 gula kort på 27 spelade matcher.

Månadens bonus
Ny odds bonus för Ettan Norra
120 kr Gratisspel
Hämta bonusen

18+. Gäller nya spelare vid första insättningen. Min. insättning 100 kr. Gratisspelet är giltigt i 60 dagar. Min. 1,80 odds. Erbjudandet gäller fr.o.m. 2024.01.17. Regler & villkor gäller. stodlinjen.se - spelpaus.se. Spela ansvarsfullt.

  Spelare Lag
1 Jakob Bergman Nyköpings BIS 27 12 0
2 André Jernberg Carlstad United BK 24 9 0
3 Bastian Rojas Diaz Karlstad BK 25 9 0
4 Deniz Yaldir Umeå FC 27 9 0
5 Linus Jansson Rynninge IK 25 8 0
6 Sebastian Bellander Karlstad BK 26 8 0
7 Raymond Mendy Bodens BK FF 27 8 0
8 Almir Gullit dos Santos FC Linköping City 24 8 1
9 Aleksandar Tasic Vasalunds IF 27 8 0
10 Eric Forsberg Carlstad United BK 22 7 0
11 Josef Ibrahim BK Forward 23 7 1
12 Konrad Gustafsson BK Forward 26 7 0
13 Jack Green Bodens BK FF 28 7 0
14 Emmanuel Yeboah Umeå FC 27 7 0
15 Ibrahim Doumbia Vasalunds IF 27 6 0
16 Jonathan Lundberg Rynninge IK 27 6 0
17 Moussa Corso Traore Vasalunds IF 23 6 0
18 Timothy McNeil Carlstad United BK 27 6 1
19 Alen Ahmetovic Nyköpings BIS 24 6 0
20 Martin Springfeldt Rynninge IK 26 6 0
21 Pontus Nordenberg Nyköpings BIS 22 6 0
22 Linus Sahlin Team TG FF 28 6 0
23 Hampus Näsström IF Sylvia 28 6 0
24 Emil Johansson Bodens BK FF 22 6 0
25 Axel Norén Gefle IF FF 22 6 0
26 Nicklas Maripuu Akropolis IF 28 6 0
27 Willie Minkah Ajani Clemons Bodens BK FF 20 6 0
28 Christopher Alp BK Forward 19 6 0
29 Jonathan Jonsson Team TG FF 26 5 1
30 Enoch Adu Nyköpings BIS 27 5 0
31 Bapianga Deogracias Tanda Gefle IF FF 27 5 0
32 Victor Edvardsen Karlstad BK 29 5 0
33 John Stenberg Karlstad BK 17 5 1
34 Tidjani Diawara Rynninge IK 24 5 1
35 Erik Nilsson Carlstad United BK 29 5 0
36 Felix Gustavsson Bodens BK FF 24 5 1
37 Wellinton Gustavo Fernandes Avelar FC Linköping City 27 5 0
38 Levon Pachajyan FC Linköping City 27 5 0
39 Olof Mård Sandvikens IF 26 5 0
40 Aaron Zahui Bazoukou Team TG FF 27 5 0
41 Laurence Bell BK Forward 29 5 0
42 Abdelkarim Mammar Chaouche Sollentuna FF 25 5 1
43 Anton Olsson Karlslunds IF HFK 27 5 1
44 Dejan Polic FC Linköping City 10 5 0
45 Maximilian Victor Lundsgaard Widfalk Sollentuna FF 24 5 0
46 Zakary Guerfi Bodens BK FF 14 4 0
47 Shpëtim Hasani Karlslunds IF HFK 24 4 0
48 Simon Lundgren Akropolis IF 16 4 0
49 Leo Englund Sandvikens IF 27 4 0
50 Naeem Mohammed Sandvikens IF 27 4 1
51 Ibrahim Habib Karlslunds IF HFK 27 4 0
52 Samuel Kroon Umeå FC 27 4 0
53 Patrik Broman Team TG FF 24 4 0
54 Stefan Lindmark Umeå FC 26 4 1
55 Jesus Ibarra Bodens BK FF 25 4 0
56 Kristoffer Näfver Rynninge IK 26 4 0
57 Johan Andersson Karlstad BK 11 4 0
58 Henrik Hultberg BK Forward / Rynninge IK 17 4 1
59 Erik Jernberg Carlstad United BK 17 4 0
60 Julio Cesar Fernandes Gefle IF FF 25 4 0
61 Mikael Wikström Umeå FC 18 4 0
62 Michael Vinicius Silva de Morais FC Linköping City 19 4 0
63 Erik Granat Team TG FF 29 4 0
64 Isak Hien Vasalunds IF 22 4 0
65 Liridon Selmani Karlstad BK 29 4 0
66 Emil Larnesjö Nyköpings BIS 12 4 0
67 Daniel Stensson Akropolis IF 23 4 1
68 Sebastian Bichler Rynninge IK 20 4 0
69 Rasmus Lindgren Sandvikens IF 22 4 0
70 Adhavan Rajamohan Akropolis IF 28 4 0
71 Marcus Haglind Sangré Akropolis IF 28 4 0
72 Anton Eriksson Umeå FC 28 4 0
73 Linus Marklund Team TG FF 14 4 1
74 Manasse Kusu IF Sylvia 20 4 0
75 Daniel Söderberg Sollentuna FF 27 4 1
76 Theodore Rask IF Sylvia 28 4 0
77 David Zlotnik Akropolis IF 21 4 0
78 Monir Jelassi Sollentuna FF 23 4 0
79 Mohamed Soumah Vasalunds IF 21 4 0
80 Kevin Persson Gefle IF FF 20 3 1
81 Mai Traore Vasalunds IF 16 3 0
82 Anthony Wambani Vasalunds IF 21 3 0
83 Linus Zetterström BK Forward 12 3 0
84 Dida Rashidi Sollentuna FF 11 3 0
85 Eliyo Türkan BK Forward 21 3 0
86 Gabriel Kopkin Karlslunds IF HFK 23 3 0
87 Cesar Weilid Akropolis IF 22 3 1
88 Jesper Karlsson Carlstad United BK 11 3 0
89 Sotirios Nikopoulos Akropolis IF 17 3 0
90 Fredrik Alm FC Linköping City 20 3 1
91 Enis Ahmetovic Nyköpings BIS 17 3 0
92 Hadar Sundberg IF Sylvia 22 3 0
93 Alhajie Drammeh Team TG FF 24 3 0
94 Yannick Mukunzi Sandvikens IF 19 3 0
95 Erick Ouma Otieno Vasalunds IF 19 3 0
96 Matheus Garcia Fernandes FC Linköping City 19 3 0
97 Sebastian Loyola Nydén Karlslunds IF HFK 23 3 0
98 Kardo Aso Omar Karlstad BK 19 3 0
99 Lawson Sabah FC Linköping City 21 3 1
100 Erik Stenberg Bodens BK FF 25 3 0
101 Antonios Bahdke IF Sylvia 27 3 0
102 Jakob Johansson Inga Bodens BK FF 26 3 0
103 Simon Gefvert Karlslunds IF HFK 29 3 0
104 Axel Wettéus BK Forward 27 3 0
105 Niklas Söderberg IF Sylvia 27 3 0
106 Nils Nilsson Gefle IF FF 29 3 0
107 Sebastian Sandlund Gefle IF FF 29 3 0
108 Anton Renmark BK Forward 28 3 0
109 Aurélien Norest Umeå FC 27 3 0
110 Nicklas Raaholt Umeå FC 26 3 0
111 Thibaut Molinatti Sollentuna FF 26 3 0
112 Mohamad-Fadel Youssif IF Sylvia 8 3 0
113 Ahmed Bonnah Carlstad United BK 7 3 0
114 Oskar Alvers Karlstad BK 29 3 0
115 Pontus Åsbrink Akropolis IF 26 3 0
116 Ben McKendry Nyköpings BIS 9 3 0
117 Victor Söderström Akropolis IF 28 3 0
118 Marwan Baze IF Sylvia 8 3 0
119 Isac Rojas Gefle IF FF 26 3 0
120 Amadou Kalabane Gefle IF FF 26 3 0
121 Kevin Roberts Bodens BK FF 28 3 0
122 Jacob Jack McGuire Gefle IF FF 30 3 0
123 Patrick Lundemo Nyköpings BIS 26 3 0
124 Jakob Kindberg Karlslunds IF HFK 28 2 1
125 Michel Yanez Hernandez Carlstad United BK 21 2 0
126 Melvin Mårtensson Almevid Gefle IF FF / Sollentuna FF 13 2 0
127 Alexander Fioretos FC Linköping City 28 2 0
128 Jonas Olsson Carlstad United BK 20 2 0
129 Leonardo Augusto Cunha De Lima FC Linköping City 13 2 0
130 Sylvester Simba Bodens BK FF 12 2 0
131 Kevin Custovic Nyköpings BIS 7 2 0
132 Cameron Streete Sollentuna FF 10 2 0
133 Justin Salmon Karlslunds IF HFK 29 2 0
134 Marcus Burman Nyköpings BIS 26 2 0
135 Måns Berggren Gefle IF FF 19 2 0
136 Anton Thelander Sollentuna FF 20 2 0
137 Youssri Ouni Sollentuna FF 15 2 0
138 Jacob Ejerblad Gefle IF FF 16 2 0
139 Jakob Lindahl IF Sylvia 30 2 0
140 Carlo Yael Vazquez Munoz FC Linköping City 17 2 0
141 Felix Bengtsson IF Sylvia 16 2 0
142 Marcus Hägg Sandvikens IF 6 2 0
143 Adam Molin BK Forward 30 2 0
144 Frej Engberg Gefle IF FF 15 2 0
145 Elias Löfberg Sollentuna FF 17 2 0
146 Yasuoka Takuto FC Linköping City 29 2 0
147 Alexander Florén Rynninge IK 18 2 0
148 Miran Abdulrahman Mohammad Rynninge IK 19 2 0
149 Ekin Bulut Vasalunds IF 30 2 0
150 Ovella Ochieng Vasalunds IF 14 2 0
151 Alexander Seger Sollentuna FF 30 2 1
152 Furkan Motori Karlslunds IF HFK 29 2 0
153 Linus Mattsson Gefle IF FF 19 2 0
154 Uchenna Ike Sollentuna FF 19 2 0
155 Mattias Florén Rynninge IK 22 2 0
156 Kristoffer Khazeni IF Sylvia 19 2 0
157 Viktor Franssila Rynninge IK 22 2 0
158 Nicklas Lindqvist Akropolis IF 27 2 0
159 Yoel Embaye Umeå FC 23 2 0
160 Adam Chennoufi Team TG FF 23 2 0
161 Kalle Ramsell Sollentuna FF 10 2 0
162 Adrian Bjelkendal Haaranen Gefle IF FF 27 2 0
163 Tim Markström Sandvikens IF 23 2 0
164 Joshua Mintah Adomako Sollentuna FF 10 2 0
165 Lamine Nekrouf Akropolis IF 27 2 0
166 Mattias Lidberg Team TG FF 16 2 0
167 Carl Björk IF Sylvia 25 2 0
168 Viktor Strand Akropolis IF 24 2 0
169 Alexander Alp Nyköpings BIS 27 2 0
170 Mathias Benker Nyköpings BIS 26 2 0
171 Samuel Oki BK Forward / Rynninge IK 11 2 0
172 Emil Bellander Sandvikens IF 26 2 0
173 Cedrik Freado Danha Vasalunds IF 25 2 0
174 Jonatan Vikström Bodens BK FF 23 2 0
175 August Holmberg Rynninge IK 12 2 0
176 Alexis Bbakka Carlstad United BK 23 2 0
177 Christian Rubio Sivodedov Akropolis IF 26 2 0
178 Sermed Habib Karlslunds IF HFK 22 2 0
179 Boye Isaac Edegware Umeå FC 28 2 0
180 Albin Lohikangas Gefle IF FF 28 2 0
181 Rasmus Engström BK Forward 22 2 0
182 Andreas Wärja Bodens BK FF 10 2 0
183 Andrew Jean-Baptiste Umeå FC 11 2 0
184 Emil Engqvist Sandvikens IF 23 2 0
185 Oskar Cederling Akropolis IF 11 2 0
186 Samuel Brolin Vasalunds IF 16 1 0
187 Alexander Lundin Akropolis IF 15 1 0
188 Ludvig Marklund Team TG FF 15 1 0
189 Elias Björklund Team TG FF 16 1 0
190 Fredrik Wennebro Team TG FF 10 1 0
191 Kristijan Cosic Akropolis IF 6 1 0
192 Patrik Johansson FC Linköping City 6 1 0
193 Erik Sachs Carlstad United BK 14 1 0
194 Suad Gruda Nyköpings BIS 10 1 0
195 Husein Aly Sollentuna FF 5 1 0
196 Gustaf Halvardsson Nyköpings BIS 14 1 0
197 Lucas Özgun Rynninge IK 11 1 0
198 Oscar Krusnell Team TG FF 12 1 0
199 Sulayman Jobarteh Nyköpings BIS 14 1 0
200 Oliver Beletic IF Sylvia 3 1 0
201 Douglas Jakobsen Sollentuna FF 9 1 0
202 Izuchukwu Emeh BK Forward 9 1 1
203 Matteo Catenacci Sollentuna FF 8 1 0
204 Viacheslav Koidan Sandvikens IF 12 1 0
205 Samuel Leach Holm Sollentuna FF 12 1 0
206 Daniel Mushitu Vasalunds IF 12 1 0
207 Mamadou Kouyate Bodens BK FF 12 1 0
208 Anton Johansson Sollentuna FF 7 1 0
209 Pontus Rödin FC Linköping City 13 1 0
210 Tobias Johansson Carlstad United BK 14 1 0
211 Mohammed Jawad Nasir BK Forward 7 1 0
212 Gustav Thörn Sandvikens IF 4 1 0
213 Kalle Jansson Sandvikens IF 7 1 0
214 Albin Sporrong Nyköpings BIS 9 1 0
215 Govand Haidar Carlstad United BK 12 1 0
216 Fabian Kizito Nyköpings BIS 3 1 0
217 Ibat Younis Sandvikens IF 7 1 0
218 Hugo Bergman Bodens BK FF 3 1 0
219 Jacob Hjelte Sandvikens IF 12 1 0
220 Moshtaq Ahmadi FC Linköping City 22 1 1
221 Stefan Jadnert Karlstad BK 16 1 0
222 David Seger Sollentuna FF 27 1 0
223 Seif Kadhim Umeå FC 23 1 0
224 Samuel Persson Sandvikens IF 24 1 0
225 Andreas Carlström Rynninge IK 25 1 0
226 Kevin Johansson BK Forward 25 1 0
227 Luka Dobrijevic Vasalunds IF 16 1 0
228 Ludwig Rhan Karlslunds IF HFK 1 1 0
229 Suleman Zurmati Karlstad BK 25 1 0
230 Jason Romero Umeå FC / Nyköpings BIS 25 1 0
231 Stefan Zarkovic Karlstad BK 26 1 0
232 Jens Arrby Rynninge IK 26 1 0
233 Oscar Karlsson Nyköpings BIS 26 1 1
234 Samuel Naiwo Sandvikens IF 26 1 0
235 Buster Blosse IF Sylvia 27 1 0
236 Pierre Hertin Rynninge IK 6 1 0
237 Oscar Danielsson Carlstad United BK 27 1 0
238 Iu Ranera Grau Gefle IF FF 28 1 0
239 Adam Björk Karlslunds IF HFK 28 1 0
240 Sebastian Shafei Åman Bodens BK FF 28 1 0
241 Ludvig Gran Carlstad United BK 28 1 1
242 Oscar Jonsson Karlstad BK 29 1 0
243 Jimmy Hansson Sandvikens IF 29 1 0
244 Måns Sundström Team TG FF 29 1 0
245 Jens Stigedahl Umeå FC 29 1 0
246 Marko Nikolic Vasalunds IF 30 1 0
247 Vladimir Sudar Team TG FF 30 1 0
248 Steffen Kraus BK Forward 30 1 0
249 Andreas Bellander Karlstad BK 30 1 0
250 Samuel Gussman Sandvikens IF 23 1 0
251 Staffan Hedbäck FC Linköping City 25 1 0
252 Daniel Hultqvist Karlslunds IF HFK 21 1 1
253 Adam Id Salem Vasalunds IF 20 1 0
254 Fredrik Enberg Carlstad United BK 16 1 0
255 Johan Zakariasson Bodens BK FF 17 1 0
256 Philip Näslund Team TG FF 17 1 0
257 Roland Okouri Vasalunds IF 1 1 0
258 Gustaf Lagerbielke Sollentuna FF 17 1 0
259 Bilos Yonakhir Carlstad United BK 18 1 0
260 Zakariah Epplette BK Forward 18 1 0
261 Oskar Wickman Nyköpings BIS 20 1 0
262 Daniel Henriksson Karlstad BK 17 1 0
263 Cem Alpek Sollentuna FF 6 1 0
264 Oscar Kihlgren Karlstad BK 21 1 0
265 Claes Nyman Carlstad United BK 20 1 0
380 Rinor Nushi Sollentuna FF 13 0 1